مشکات وب
منو موبایل

مشکات وب

10 مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد

ده مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد

چه صاحب یک کسب و کار کوچک باشید یا یک کسب و کار بزرگ و قدیمی، طراحی سایت ساده تر از آنچه فکر میکنید فروش شما را افزایش می‌دهد و باعث رشد آن می‌شود. این روزها بیش از همیشه درباره‌ ی طراحی سایت از این سو و آن سو می‌شنوید و اگر تا امروز وب سایتی برای کسب و کار خود طراحی نکرده باشید، حتماً دست کم در فکر آن ه‍ستید. شاید شما هم فکر میکنید طراحی سایت ساده است و پیچیدگی چندانی ندارد. البته قصد ما این نیست که بدون دانش و بیهوده طراحی سایت را کار پیچیده‌ای نشان دهیم اما با خواندن این مقاله خواهید دانست که طراحی سایت ساده هم ظرایف و نکاتی دارد که غفلت از آن‌ها به کسب و کار شما ضرر می‌رساند. در مقاله حاضر از وبلاگ مشکات وب به این نکات و ظرایف که از مهم‌ترین موضوعات درباره ی طراحی سایت است، می‌پردازیم و به شما از ۱۰ مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، می‌گوییم، پس در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

شروع کار بدون اطلاع درباره ی طراحی سایت و بدون برنامه ریزی

۱. شاید بتوان گفت از میان همه کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، این مورد رایج ترین است؛ شروع کار بدون اطلاع درباره ی طراحی سایت و بدون برنامه ریزی. برنامه ریزی برای طراحی وب سایت هدف شما از طراحی سایت را معلوم می‌کند، همچنین مشخص می‌کند مخاطبان و مشتریان وب سایت شما چه کسانی هستند و برای جذب آنان تمهیداتی در نظر می‌گیرد و احتمالاً از همه مهم‌تر این که تعیین میکند وب سایت شما چه ویژگی های باید داشته باشد. مورد آخر خصوصاً در مواردی که بودجه برای طراحی سایت محدود است اهمیت بسیاری دارد. بدون برنامه ریزی پیش از شروع طراحی سایت نمی‌توانید به اهداف‌تان دست یابید و از طراحی سایت نتایج دلخواه بگیرید.

غفلت از تجربه کاربری یا همان UX (User Experience)

۲. از دیگر کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، غفلت کردن از تجربه کاربری یا همان UX (User Experience) است. عبارت UX به تجربه کاربران در ارتباط با استفاده از یک سامانه، محصول، یا خدمت اشاره دارد. یک تجربه کاربری خوب نیازها و انتظارات کاربر را برآورده می‌کند. اگر UX را در اولویت طراحی سایت خود قرار ندهید، کاربر سایت خسته و گیج می‌شود و لذتی از استفاده سایت شما نمی‌برد و این مساوی با از دست دادن یک مخاطب یا مشتری به جای تبدیل او به یک مشتری وفادار است. دقت در طراحی بصری سایت (هویت بصری، رنگ‌ها، لوگو و …) از مهم‌ترین عوامل مؤثر در UX است.

کم‌توجهی به اهمیت محتوای متنی

۳. یکی از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد ولی متأسفانه یک اشتباه بسیار متداول است، کم‌توجهی به اهمیت محتوای متنی است. با داشتن یک استراتژی محتوا شما می‌توانید علاوه بر آن که به مخاطب خود می‌آموزید، تجربه لذت‌بخشی برایش رغم بزنید و نیازهای او را به خوبی تأمین کنید. با کمک گرفتن از متخصصان تولید محتوا (کپی رایتر) می‌توانید از این اشتباه بزرگ دوری کنید.

موکول کردن بهینه سازی سئو (SEO) به بعد

۴. تا اینجا درباره‌ی سه مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد با شما گفتیم، اما چهارمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد نیز مربوط به محتوای متنی سایت شما است. همان طور که در مورد سوم نیز گفتیم محتوای متنی سایت نقشی حیاتی در موفقیت آن دارد. سئو SEO یا همان Search Engine Optimization نقش مهمی در بهبود و هدایت محتوای متنی سایت به سوی اهداف شما دارد. اگر بهترین سایت را طراحی کنید اما نتواند در نتایج موتورهای جست‌وجو به خوبی خود را نشان دهد.   توجه و استفاده از کلمات کلیدی، متا تگ ها و کمک نگرفتن از یک کارشناس سئو، امکان رشد و توسعه‌ی طبیعی سایت شما را خواهد گرفت و دسترسی آن را محدود خواهد ساخت.

کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد

تست نکردن سایت پیش از راه‌اندازی رسمی

۵. پنجمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، تست نکردن سایت پیش از راه‌اندازی رسمی یا تست نکردن کافی است. اگر همه چیز قبل از شروع به خوبی آزمایش نشود، مشکلاتی مثل لینک های خراب یا مشکلات امنیتی برای کاربران می‌توانند مشکل ساز شوند. در ادامه نگهداری سایت و رسیدگی مرتب به آن در فواصل زمانی منظم نیز از دیگر کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد است.

عدم مناسب‌سازی سایت برای همه‌ی کاربران خصوصاً افراد معلول

۶. یکی از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد و در محتوای وب فارسی تقریباً همه از آن غافل‌اند، مناسب‌سازی سایت برای همه‌ی کاربران خصوصاً افراد معلول است. رعایت نکردن این اصل در کشورهایی مثل آمریکا ممکن است برای صاحب سایت دردسرهای حقوقی به دنبال داشته باشد. اما شما می‌توانید با استفاده از آن طیف جدید و گسترده‌ای از مخاطبان دست یابید. برای مثال اضافه کردن تصاویر با متن جایگزین (Alt text) برای نابینایان، امکان تغییر اندازه‌ی فونت برای کم‌بینایان و استفاده از Descriptive URL برای ناشنوایان سایت شما را برای طیف وسیع‌ترین از مخاطبان قابل استفاده و دسترسی میکند.

استفاده از ناوبری پیچیده

۷. هفتمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد استفاده از ناوبری پیچیده است. ناوبری به مخاطب سایت شما کمک میکند که به اطلاعاتی که میخواهد در سایت برسد. اگر ساختار ناوبری سایت گیج‌کننده یا پیچیده باشد مشتری ناامید و حتی از خرید از فروشگاه شما پشیمان می‌شود.

بی‌دقتی در برندینگ یکی دیگر از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد

۸. هشتمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، بی‌دقتی در برندینگ و برندینگ ناسازگار یا نامناسب است. سایت شما باید هویت برندتان را منعکس کند. انتخاب رنگ‌ها، طراحی لوگو، عکس‌ها و نوع فونت همه بخشی از برندینگ و هویت برند و سایت شما هستند. دقت نکردم به این نکته از اعتبار برند شما می‌کاهد.

بی‌توجهی به زمان بارگذاری سایت

۹. نهمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، بی‌توجهی به زمان بارگذاری سایت و در نتیجه کند بودن آن است. ما هم از اوضاع نابه‌سامان سرعت اینترنت در کشور باخبریم با این حال بخشی از سرعت بارگذاری سایت وابسته به نوع طراحی آن دارد. منابع ناکافی سرور، استفاده از عکس‌های بزرگ و داشتن افزونه‌های متعدد از عواملی است که زمان بارگذاری سایت شما را بالا می‌برد.

طراحی غیر واکنش گرا

۱۰. آخرین و دهمین مورد از کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، طراحی غیر واکنش گرا (Non- responsive) است. این مورد خصوصاً از این جهت اهمیت دارد که عده‌ی بسیاری از مشتریان شما با استفاده از گوشی‌های هوشمند وارد سایت می‌شوند و در صورت بی‌توجهی به این نکته تجربه کاربری یا همان UX ضعیفی برای کاربران موبایلی سایت به جا خواهد گذاشت.

ممکن است پس از خواندن مقاله کمی گیج شده باشید و حتی از تصمیم خود برای به راه انداختن برای کسب و کارتان پشیمان شده باشید. اما باید بدانید که وقتی کار را به یک متخصص زبده و باتجربه می‌سپارید خیال‌تان از تمام کارهایی که در طراحی سایت نباید انجام داد، آسوده است. اگر قصد طراحی سایت دارید، با ما تماس بگیرید تا شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سایت کسب و کارتان برسانیم.

021-88062931 | 021-91030568 | info@meshkatweb.com | اینستاگرام ما

مطالب مرتبط
مزایای طراحی سایت چند زبانه

مزایای طراحی سایت چند زبانه چیست؟

مزایای طراحی سایت چند زبانه چیست؟ می‌گویند یادگیری هر زبان دریچه‌ای را از دنیایی تازه به روی فرد باز می‌کند. […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده
طراحی سایت فروشگاهی با جاوا اسکریپت

همه چیز درباره طراحی سایت فروشگاهی با جاوا اسکریپت

طراحی سایت فروشگاهی با جاوا اسکریپت تکنولوژی چنان در زندگی ما جای خود را باز کرده است، که نمی‌توانیم حتی […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
هزینه ی طراحی سایت

ترفندهای کاربردی برای کاهش هزینه ی طراحی سایت

هزینه ی طراحی سایت کافی است یک کسب‌وکار کوچک داشته باشید تا به فکر طراحی سایت برای آن بیافتید. وقتی […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده