مشکات وب
منو موبایل

مشکات وب

طراحی سایت

طراحی سایت

با توجه به اهمیت دنیای رسانه و دیجیتال در ماهیت زندگی بشر و تمامی فعالیت­های در حال انجام، طراحی سایت به یکی از مهم­ترین خدمات تحت وب تبدیل شده است.

در حال حاضر، مجموعه‌­ها و شرکت­های بسیاری هستند که در زمینه طراحی وب فعالیت دارند و می­توانند برای فعالیت­های گوناگون طراحی سایت انجام دهند. اما پیش از اقدام برای قدم برداشتن در مسیر سایت سازی و مدیریت آن­، باید توجه داشته باشید که فاکتورهای مهم زیادی هستند که یک سایت باید بر مبنای آن­ها طراحی شود. بر همین اساس نمی­توان گفت که طراحی سایت و آگاهی از نیاز به آن، یک معقوله سهل است. بنابراین هدف ما از نشر این مطلب بررسی تمام مواردی است که طراحی سایت جزء ملزومات آن­ها محسوب می­شود.

طراحی سایت
طراحی سایت

سایت چیست؟

سایت یا وبسایت به عنوان یک شبکه جهانی تعریف می­شود که زیرمجموعه­ای از اینترنت است. این فضا قادر است حجم زیادی از داده و اطلاعات را در خود گنجایش دهد. یک وبسایت می­تواند انواع محتوای متنی، ویدئویی، تصویری و صوتی شامل انواع متن و پاراگراف، طرح­های گرافیکی، فیلم و عکس، لینک و قالب بندی و موسیقی و صوت را در خود گنجایش دهد. سایت­ها توانایی این را دارند که برای کاربر این امکان را به وجود آورند تا پا فراتر از دنیای حقیقی بگذارد و به سرزمینی سفر کند که یک جستجوی ساده نتیجه دلخواه را برای وی به ارمغان بیاورد.

مقاله پیشنهادی : وب سایت

از دانشنامه بریتانیکا

در حالت کلی دسترسی به فضای یک سایت از طریق جستجو یا همان سرچ در موتورهای جستجوگر اعم از گوگل و کروم حاصل می­شود. شما می­توانید با تایپ آدرس یا لینک یک سایت در باکس جستجو، وارد آن سایت شوید و به تمام محتویات آن سایت دسترسی پیدا کنید. در واقع ورود به یک سایت می­تواند نشانه ورود شما به دنیایی باشد که در یک جهت خاص حرکت می­کند. به عنوان نمونه سایتی که محتوای آن حول محور نشر مقالات علمی و آموزشی است، کاربرانی را به سمت خود جذب می­کند که به دنبال یادگیری و افزایش بار اطلاعاتی خود هستند. لذا طراحی وب می­تواند برای هر فعالیتی چنین فضایی را به ارمغان بیاورد تا کاربران مربوطه مکان مناسب خود را پیدا کنند.

چرا به طراحی وبسایت نیاز داریم؟

سوال خوبی است، چرا به طراحی سایت نیاز داریم؟.. بیایید برای چند دقیقه دنیا را بدون وجود سایت و فضای اینترنتی تصور کنیم. تقریبا تمام ارگان­های آموزشی، رفاهی، امنیتی، فروشگاهی و.. دچار ضعف و کمبود خواهند شد. تصور کنید که دیگر نمی­توان پرداخت اینترنتی انجام داد و یا بلیط رزرو کرد، دیگر امکان ثبت نام اینترنتی وجود ندارد و نمی­توان به صورت آنلاین فیلم مشاهده کرد و مهم­تر از همه دیگر امکان جستجو و دانلود فایل وجود نخواهد داشت. دنیای بازی و سرگرمی، آموزش، اخبار، خرید و فروش، امنیت، ذخیره اطلاعات، برقراری ارتباط، پژوهش، کسب و کارها و همه فعالیت­های کوچک و بزرگی که ذره­ای وابسته به دنیای اینترنت هستند، بدین واسطه تحت شعاع قرار می­گیرند و عملکرد آن­ها مختل خواهد شد.

با تمام این تفاسیر به راحتی می­توان به پاسخ سوال مذکور دست یافت؛ واقعیت امر این است که پیشرفت و توسعه دنیای دیجیتال و وابستگی به رسانه آن­قدر شدت یافته است که دیگر نمی­توان نقش پررنگ وبسایت­ها را نادیده گرفت و یا آن­ها را حذف نمود. در ادامه با ذکر چند نمونه از فعالیت­های اجتماعی که به طراحی سایت نیاز دارند، می­توان به درک بهتری از ضرورت طراحی سایت برای پیشرفت دست یافت.

فعالیت­های آموزشی

در چند سال اخیر، با توجه  به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی و فرهنگی، بخش زیادی از آموزش و تدریس از طریق سایت­های آموزشی و مطالب بارگذاری شده در این باب، صورت گرفت. به طوری که مباحث بسیاری از دروس مختلف توسط اساتید مورد تدریس قرار گرفت و در قالب ویدئو یا محتوای متنی منتشر یافت. در این حالت یک سرچ ساده می­توانست مجموعه­ای از منابع گوناگون را جهت یادگیری در اختیار دانش آموز قرار دهد.

البته این موضوع تنها برای تدریس مدارس صادق نیست و می­توان گفت که سایت­های آموزشی بسیاری وجود دارند که در همین حیطه فعالیت می­کنند. به عنوان مثال فعالیت­های ورزشی، آشپزی، موسیقی، طراحی و نقاشی، تعمیرات، یادگیری زبان و هر موضوعیتی که مربوط به عرصه یادگیری باشد به طراحی سایت و وجود یک فضا جهت انتشار منابع موجود، نیاز دارد.

اخبار و نشر وقایع

جهان امروز بسیار بزرگ­تر و گسترده­تر از آنچه است که بتوان تصور کرد. گاهی در یک قاره اتفاقی رخ می­دهد که ساکنان قاره دیگر در کم­ترین زمان ممکن از آن اتفاق، مطلع می­شوند. در حالت کلی انسان­ها نیازمند حضور مرجع خبری هستند تا بتوانند اخبار را دنبال کنند و از تمامی وقایع اطلاع پیدا کنند. اطلاع از اخبار مربوط به اقتصاد، ارز دیجیتال، تورم، بازیگران و حواشی­ها، آب و هوا، جمعیت، حکومت و دولت، فرهنگ­ها و آداب و رسوم، حیوانات و.. همه و همه جزء موضوعاتی هستند که معمولا در طول روز باید در خصوص آن­ها اطلاعاتی ارائه شود.

بنابراین اگر در حیطه نشر اطلاعات و اخبار در مورد هر موضوعیت یا عنوانی فعالیت دارید، وجود یک سایت برای شما ضروری است. دقیقا به همین علت است که طراحی وب می­تواند کمک کند تا عرصه اخبار و نشر اطلاعات رونق پیدا کند؛ چرا که هیچ مرجعی قادر نیست به اندازه طراحی وبسایت، گسترده و همه جانبه عمل کند.

فعالیت­های سرگرم کننده

ممکن است سایت شما، یک سایت بازی و سرگرمی باشد. در هر حالت باید کاربران این حیطه را جذب کنید تا بتوانید در عرصه مذکور فعالیت داشته باشید. دانلود بازی، دانلود موسیقی، گرفتن فال، تماشای فیلم و انجام هر نوع فعالیت سرگرم کننده­ای در یک سایت می­تواند علت خوبی دال بر نیاز انسان­ها به طراحی سایت باشد. البته ناگفته نماند که کل دنیای وب محیط سرگرمی را برای انسان­ها فراهم می­سازد و اجازه نمی­دهد افراد در طول روز درگیر جستجو در دنیای حقیقی برای پر کردن خلاء­ها باشند.

کسب و کارها و فروشگاه­های اینترنتی

شاید بتوان معقول­ترین و رایج­ترین علت نیاز بشر به طراحی سایت را کسب و کارها و فروشگاه­های اینترنتی دانست. در حال حاضر وجود کسب و کارهای اینترنتی یا به اختصار آنلاین شاپ­ها بسیار پررنگ شده است و می­توان گفت که بخش عمده­ای از فعالیت­های تجاری و بازرگانی به این طریق انجام می­پذیرد. بحث فروشگاه­های اینترنتی و سایت­هایی که جنبه خرید و فروش را دارند آن­قدر گسترده است که می­توان صراحتا بیان کرد که سایت­های فروشگاهی یک فروشگاه کامل اما مجازی هستند. این نوع از سایت­ها باید علاوه بر صفحه معرفی کالا، صفحه تعامل با مشتری، سبد خرید، درگاه پرداختی، باکس نظرات و دیدگاه­ها و از این دست امکانات را دارا باشند تا در نهایت یک فروشگاه جامع و کاربردی ایجاد شود تا کمبود فضای حقیقی حس نشود. در حالت کلی طراحی سایت برای فروشگاه­های اینترنتی رکن اساسی شروع فعالیت کاری را شامل می­شود، چرا که بدون حضور یک سایت نمی­توان فروشگاه اینترنتی نیز داشت. حتی جالب است بدانید که بسیاری از این سایت­ها دارای صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام نیز هستند. این در حالی است که اینستاگرام و تلگرام پاسخگوی حجم زیاد مشتریان نبوده­اند و مدیر آن رسانه­ها به سمت طراحی سایت و گسترش ابعاد کار خود گام برداشته است.

همچنین بخوانید : ۸ مزیت طراحی فروشگاه اینترنتی

از مشکات مگ

مطالب علمی و پژوهشی

علم و پژوهش دو اصل جدایی ناپذیر از زندگی بشر هستند. شما هرگز نمی­توانید نیاز به گسترش علم و نشر مطالب علمی و پژوهشی را انکار کنید. افراد زیادی هستند که خواستار مطالعه در باب این دست از مطالب هستند و بالطبع باید بستری برای آن­ها فراهم شود تا بتوان سطح آگاهی و دانش را نیز از این طریق ارتقا بخشید. منابع و مطالب علمی و پژوهشی می­توانند به صورت محتوای متنی، ویدئوهای زنده و ضبط شده، اصوات و تصویر منتشر شوند تا دستاورد فرهنگی به لحاظ نشر علم و دانش حاصل شود.

از سوی دیگر، علاقمندان زیادی وجود دارند که خواستار انتشار مطالب و پژوهش­های علمی خود هستند و گاها وجود یک سایت شخصی جهت انتشار مفاهیم و حتی تجربه­های کسب شده، می­تواند بسیار مثمرثمر واقع شود. لذا طراحی سایت به منظور نشر و توزیع مطالب و اطلاعات علمی و پژوهشی در مورد موضوعیت­های مختلف و متنوع نیز یک راه حل کاربردی و مطلوب به شمار می­رود.

فعالیت­های هنری

اگر یک هنرمند هستید و آثار فاخر و گران­بهای زیادی دارید، چرا آن­ها را در معرض دید و نمایش عموم مردم قرار نمیدهید؟.. می­توانید با انتشار کارهایی که دارید، خود را به معرفی عموم مردم برسانید و از این طریق سفارشاتی کسب کنید و شاید سایت هنری شما جنبه کسب و کار به خود بگیرد. می­بینید؟.. طراحی سایت دقیقا همین­قدر موثر و مورد نیاز است. گاهی طراحی سایت یا طراحی وب می­تواند کل مسیر هدف و آینده شما را دست­خوش تغییر سازد.

با این اوصاف می­توان به درستی دریافت که بحث طراحی سایت بسیار گسترده ­تر از آنچه است که تصور می­شود. طراحی سایت می­تواند به علت فروش داروی گیاهی انجام شود یا ترید و تحلیل داده­های ارز دیجیتال و یا حتی برای خرید شارژ باشد. در هر صورت هدف این است که بگوییم طراحی وبسایت یک خدمت بسیار کاربردی و ضروری است که برای تمام حیطه­های کاری، آموزشی، هنری و… ارائه می­شود.

قیمت طراحی سایت

قیمت و هزینه طراحی سایت به پارامترهای گوناگونی مرتبط است از جمله کاربرد وبسایت، گستردگی آن، زبان برنامه نویسی و… اگر یک پروژه طراحی سایت مانند طراحی سایت فروشگاه یا… را در سر دارید، کارشناسان ما در مشکات وب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان هستند. برای برقراری ارتباط با کارشناسان ما به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
مزایای طراحی سایت چند زبانه

مزایای طراحی سایت چند زبانه چیست؟

مزایای طراحی سایت چند زبانه چیست؟ می‌گویند یادگیری هر زبان دریچه‌ای را از دنیایی تازه به روی فرد باز می‌کند. […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده
طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک: هنری متحرک برای جذابیت و ارتباط مقدمه در دنیای امروزی پر از رسانه‌های دیجیتال و هر روزه […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده
طراحی هویت بصری

طراحی هویت بصری چیست؟

هویت بصری چیست؟ در دنیای امروزی، هویت بصری به عنوان یک عنصر حیاتی در برندینگ و بازاریابی شناخته می‌شود. طراحی […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده